LESY: Prirodzená zmlaď vs. umelá obnova. Naši páni „LESNÍCI“ ročne preinvestujú nemalé peniaze do umelej obnovy lesných porastov. Pohľadom na fotodokumentáciu z umelej obnovy lesa z roku 2019 resp. pestebnú činnosť našich pánov „LESNÍKOV“ je treba považovať za ťažké zlyhanie politiky trvalo udržateľného obhospodarovania nehovoriac o jej efektivite. Všade burina, vysoká travina, a v nej suché či zúbožené sadenice stromčekov.
Je namieste opýtať sa, kde končiace peniaze, ktoré majú slúžiť na povýsadbovú starostlivosť o nárasty a kultúry potrebnú k dosiahnutiu kritérií pre zabezpečenia mladého lesného porastu! Je namieste sa opýtať, či pestovanie buriny a tráv je novou metódou pestovania lesa alebo novodobým efektívnym spôsobom pestovania hojnosti „VYVOLENÝCH“! Je namieste sa opýtať, či dupkať okolo sadeníc ako stádo divých svíň je efektívnejším spôsobom ako zobrať vyžínačku do rúk a odstrániť burinu a travinu aspoň vo výške tienenia na exponovaných plochách výsadby! Potom je ale namieste sa ďalej opýtať našich pánov „LESNÍKOV„, prečo za šliapanie tráv okolo sadeníc, teda službu, ktorú spraví každé divá sviňa, ešte aj ochotne zaplatia dodávateľom, ako výkon lesníckej činnosti!
V akomkoľvek prípade, vynakladajú sa nemalé peniaze z verejných prostriedkov, avšak bez akejkoľvek efektivity či vízie žiarivej budúcnosti nášho lesa. Aj naši starí rodičia sa chudáci musia v hrobe obracať, čo i len pri pomyslení na možnosť takto hrubo zaobchádzať s lesným bohatstvom.
exponovaná plocha výsadby zalesnená v roku 2019 tienená vysokou travinou Chátrajúca sadenica vo vysokej tráve Nežiadúci efekt tienenia traviny
vysychanie sadenícNepriaznivý vplyv vysokej traviny
úhyn sadenice
Prirodzená zmlaď či umelá obnova. Tá prirodzená je na rozdiel o umelej 100 % ekologická, ale hlavne nízko nákladová. Naša príroda je ešte stále schopná samoreprodukcie, stačí len štipka pomoci a vzdať sa bohapustého zboja.
Preto, je okamžite potrebné zodpovedne pristúpiť k hospodáreniu blízkemu k prírode, teda k efektívnemu obhospodarovaniu lesa so zreteľom na maximálne využitie potenciálu drevnej hmoty, zvýšenie jeho zdravotnej vitality a nezištného nakladania z verejnými finančnými prostriedkami. V opačnom prípade, tieto zverstvá páchane na našom lese, ako popieranie schopnosti prirodzenej obnovy na úkor umelej, zanedbávanie zdravotného stavu či plytvanie s finančnými prostriedkami sa ľahko stanú škodami nevratnými.
Prirodzené zmadenie
odstránené polomy
z roku 2018Prirodzená zmaď
odpratané poťažbové zvyšky
z roku 2018Bez požadovaného zmladenia
nespracovaná ležanina
z roku 2018Nedostatočná zmlaď, pretrvávajúca holina
nespracovaná ležanina
z roku 2018